Yeni Mezunlar İçin Fırsatlar

 

Kansai Altan Yeni Mezunlar İçin Fırsatlar

Hala öğrenci olsanız ya da çok yeni mezun olmuş olsanız da fark etmez; Kansai Altan’da sizin için mutlaka bir yer vardır.

Kuruluşumuzda, tüm diğer çalışanlarımız gibi, stajyerlerin ve yeni mezun adayların da parlak düşünce biçimleri ve fikirleri ile  büyük katkılar sağladıklarına inanırız. Onları özel beceri geliştirme programları ve eğitimlerle sürekli destekleriz.

Stajyerler
Kansai Altan’da üniversite stajyerleri yaz döneminde ve en az 30 işgünü için kabul edilirler.  

Stajyerlerimize özel Mentör Desteği Programı hazırlanmıştır – kendileri için özel olarak belirlenmiş, deneyimli yöneticilerimizden oluşan bir mentör ekibi stajyerlerimize kuruma uyum sağlamaları ve ihtiyaç duydukları rehberlik hizmetini vermeleri için görev alırlar. Stajyerler ve mentörlerinin haftada en az iki defa biraraya gelmelerini bekleriz ve her bir seans sonunda mentörümüz İnsan Kaynakları yönetimine stajyeri ile yaptığı görüşmeye dair bir rapor iletir.  

Staj sürelerinin başından sonuna kadar stajyerlerimiz pek çok konuda özel eğitimler alırlar. Bu eğitimler; detaylı oryantasyon programları, stajyerin öğrenim konusuna göre değişen teknik eğitimler ve etkili CV hazırlama teknikleri, iş görüşmelerine yönelik püf noktaları, iyi bir iş bulabilmek için edinilmesi gereken donanımlar gibi kariyer danışmanlığına yönelik eğitimlerdir.  

Stajyerlerimize yönelik geliştirilmiş  bu programlar ile amacımız onları gerçek, profesyonel hayata daha iyi bir şekilde hazırlamak ve onlara mezuniyetlerinden sonra Kansai Altan ailesinin bir parçası olabilmeleri için fırsat vermektir.  

Yeni Mezunlar
Sektördeki pek çok kuruluşun tersine Kansai Altan her yıl çok sayıda yeni mezun eleman istihdam eder.  

İş başı eğitimlerimiz ve oryantasyon programlarımızla yeni mezun çalışanlarımızı doğru yönlendirmeyi ve  kurum kültürümüzü aşılamayı hedefleriz.  

Her bir yeni mezun çalışanımız için; İnsan Kaynakları tarafından hazırlanan bir hafta süreli bir oryantasyon programının yanı sıra, 9 ay - 1 yıl süren özel bir eğitim programı çalışacağı bölümün bir üst yöneticisi tarafından hazırlanır. Bu programlar üstleneceği görevde ihtiyaç duyacağı donanıma yönelik bilgilerin yanı sıra, görevini en iyi biçimde yerine getirebilmesi için birlikte çalışacağı diğer ilgili departmanların iş alanlarına yönelik bilgileri de içerir.  

Yukarıda anılan temel eğitim sürecini başarıyla tamamlayan yeni mezun çalışanlar, 3 yıl boyunca kalacakları Genç Potansiyel Sistemi’ne dahil olurlar. Bu programın her bir yılında bir seri eğitimden geçerler: Takım Çalışması, Yönetim Becerilerini Geliştirme, Zaman Yönetimi, Stres Yönetimi, Sunum Becerileri, Mülakat Teknikleri bu eğitimlerden bazılarıdır.

Çalışanlarımızdan gelecek olan diğer tüm özel eğitim taleplerine her zaman olumlu bakılır. Kansai Altan, çalışanlarının gelişimi ve onlar için en iyi fırsatların yaratılması konusunda kararlı ve sürekli gelişime adanmış bir yol izler.