REACH

 

Kansai Altan REACH

REACH Tüzüğü (EC no 1907/2006), AB ve EEA-EFTA ülkelerine ihracat yapan ya da ihracata yönelik hizmet veren bizim gibi firmalara yeni yükümlülükler getirmiştir. İnsan sağlığı ve çevrenin daha fazla korunmasına olan katkısı ve hayvan testlerinin azaltılmasına yönelik hedefi nedeniyle bu tüzüğü çok önemli buluyoruz.

İhraç etmekte olduğumuz maddelerimizin ön kayıt işlemleri, Tek Temsilcimiz “Reach Global Services” (RGS) firması tarafından gerçekleştirilmiştir. Kayıt sorumluluğu, ikmalcilerimizde olup tarafımızdan takip edilmektedir.

Tüzük kapsamındaki gelişmeler, Avrupa Kimyasallar Ajansı’nın (ECHA) resmi web sitesinden güncel olarak izlenmektedir. Bu kapsamda Avrupa Kimyasallar Ajansı’nın yayımladığı “Çok Yüksek Dikkat Gerektiren Maddeler“ Aday Listesini (SVHC Candidate List) ve buna yapılan ekleme ve güncellemeleri de takip etmekteyiz.

SVHC listeleri için tıklayınız 

 

 

 

Ürünler REACH kapsamında nasıl tanımlanmaktadır?

  • Taşıt, taşıt parçası, varil, jeneratör, vida, elektrikli ev aleti, mobilya vd. ürünler REACH kapsamında “eşya” (article) olarak tanımlanmaktadır.
  • Diğer yandan, şirketimizden temin ettiğiniz kaplama malzemeleri (boya, tiner, vernik vd.) REACH kapsamında “müstahzar” (preparat) olarak sınıflandırılmaktadır.


 

Müşterilerimizin REACH kapsamındaki  yükümlülükleri nelerdir?

 

I. AB VE EEA-EFTA BÖLGESİNDEKİ MÜŞTERİLERİMİZ:
AB ülkelerine ihraç ettiğimiz ürünlerin REACH tüzüğüne uyumu Tek Temsilcimiz RGS firması tarafından takip edilmektedir.

Önemli !  İlgili ülkelerde bulunan müşterilerimizin, linkteki Tek Temsilci Tanıma mektubunu imzalayarak belirtilen adreslere göndermeleri gerekmektedir.

 

II. AB VE EEA-EFTA BÖLGESİNE “EŞYA” (ARTICLE) İHRAÇ EDEN MÜŞTERİLERİMİZ:
Normal veya öngörülebilen koşullarda eşyalardan bir salınım söz konusu değilse eşyaların kayıt ettirilmesine gerek yoktur. Ürünlerimiz, salınması tasarlanan madde içermemektedir.

Eşya üzerine uygulanan boya ve organik kaplama malzemeleri polimerik malzeme olarak sınıflandırıldığı için ön kayıt ve kayıttan muaftır.

Bununla birlikte AB ve EEA-EFTA bölgesine ihracat yapan eşya üreticileri bazı yükümlülüklerle karşı karşıya kalabilir. Bunlardan resmi makamlara ve kullanıcılara bilgi verilmesine ilişkin yükümlülükler sadece, eşyada Çok Yüksek Dikkat Gerektiren Maddelerin (SVHC) limitlerin üzerinde bulunması durumunda gündeme gelecektir. Bu türden bir bilgilendirmenin hangi durumlarda gerekeceğini aşağıdaki rehberlerde bulabilirsiniz.

TR: http://reach.immib.org.tr/web/dokumanlar/Esyaozetrehber.doc
EN: http://guidance.echa.europa.eu/docs/guidance_document/nutshell_guidance_articles2.pdf

Önemli !  Tarafımızdan satın aldığınız kaplama malzemelerinde Çok Yüksek Dikkat Gerektiren Maddeler (SVHC) olup olmadığını öğrenmek için lütfen bizimle temasa geçiniz: alev.senol(at)kansaialtan.com.tr

 

III. AB VE EEA-EFTA BÖLGESİNE “MÜSTAHZAR” (PREPARAT) İHRAÇ EDEN MÜŞTERİLERİMİZ:
Sıvı haldeki kaplama malzemeleri REACH kapsamında “müstahzar” olarak tanımlanmaktadır. Müstahzarların AB ve EEA-EFTA bölgesine ihraç edilmesi söz konusu olduğunda, REACH kapsamındaki yükümlülüklerin yerine getirilmesinden AB ve EEA-EFTA bölgesindeki ithalatçı sorumlu olacaktır.

Ancak, ticari koşullara bağlı olarak, ithalatçılar, AB dışındaki üreticilerin, AB içinden bir tek temsilci atamak yoluyla, REACH yükümlülüklerini üstlenmelerini isteyebilmektedir.

Önemli !  İthalatçınızın sorumluluk almaması durumunda, kaplama malzemelerinin içerdiği maddelerin REACH’e uygunluğunun incelenmesi için tarafımıza başvurmanız rica olunur alev.senol(at)kansaialtan.com.tr