Akzo Nobel Endüstri ve Otomobil Boyaları A.S'nin Yeni Yapılanması Hakkında

 

Değerli Müşterimiz;
 
Bu mektubumuzla, sizlere firmamızın geçmişini kısaca hatırlatmayı ve önümüzdeki günlerde firmamızda gerçekleşecek bazı değişiklikler konusunda sizleri bilgilendirmeyi arzu ediyoruz.
 
Firmamız, Kemipol A.Ş. adıyla 1982 yılında 100% Türk sermayeli olarak Sanayi Boyaları alanında faaliyet göstermek amacıyla kuruldu. Özellikle Genel Sanayi Boyaları ve Otomotiv Boyaları alanında hızla büyüyen firmamızla Hollandalı boya üreticisi Akzo arasında 1990 yılında ortaklık anlaşması imzalandı ve şirketimizin ismi Akzo Kemipol A.Ş. olarak değiştirildi. 1994 yılında dünya genelinde Nobel ile birleşen Akzo’nun ismi Akzo Nobel olarak değişince aynı yıl bizim ismimiz de Akzo Nobel Kemipol A.Ş. oldu. 51%’i Akzo Nobel’e, 49%’u Altan Ailesine ait olan bu kuruluşumuzla Genel Sanayi Boyaları, Otomotiv Boyaları, Ahşap Boyaları, Oto Tamir Boyaları ve Bobin (Coil) Boyaları alanındaki faaliyetlerimizi 2007 yılı başına kadar sürdürdük.  
 
Bu süre içerisinde kendi teknolojilerimiz ve Akzo Nobel teknolojileri yanında özellikle Genel Sanayi Boyaları ve Otomotiv Boyaları faaliyetleri  alanında Akzo Nobel’in global partnerlerinden biri olan Japonya kökenli boya üreticisi Kansai Paint Co., Ltd. firmasının teknolojileriyle sizlere  hizmet verdik.  Akzo 1993  yılında Türkiye ve başka birkaç ülke dışında Otomotiv Boyaları alanından çekildi. Nobel’le olan birleşmesinden bir süre sonra, 1990'lı yılların sonlarında ve 2000'li yılların başlarında Türkiye dışında, Genel Sanayi Boyalarından da tedricen çekildi. Bu dönemde bu iki faaliyet alanı Türkiye’deki şirketin temel faaliyet alanları olmayı sürdürdü. Bu durumu da göz önüne alan Akzo Nobel Kemipol A.Ş.’nin ortakları Genel Sanayi Boyaları ve Otomotiv Boyaları faaliyetlerindeki Akzo Nobel payının Kansai Paint Co., Ltd.’e devrine karar verdiler.
 
Genel Sanayi Boyaları ve Otomotiv Boyaları iş alanlarına yönelik  hisse devrini gerçekleştirmek amacıyla 2007 yılı başında Akzo Nobel ve Altan Ailesi arasında yeni bir yapılanmaya gidildi. Bu çerçevede sadece Genel Sanayi Boyaları ve Otomotiv Boyaları faaliyetlerini  yürütecek olan AkzoNobel Endüstri  ve Otomobil Boyaları A.Ş. kuruldu. Bildiğiniz gibi 1 Ocak 2007’den itibaren sizlere bu ünvan altında hizmet vermekteyiz.   
 
Ortaklık anlaşmasının imzalanmış olmasına karşın Kansai Paint’in hisseleri devralması ve firma ünvanının değişikliği; Türk Ticaret Kanunu’nda bu tür firmalardaki hisse devri için geçmesi gereken minimum 2 yıllık yasal süre nedeniyle 2009 yılının ikinci yarısına ertelendi. 2007 yılında ulusal ve uluslararası basın yayın organlarında da haber olarak yer alan bu gelişmeden sizleri o tarihlerde haberdar etmiştik.
 
Yeni firmanın ünvanı Kansai Altan Boya Sanayi ve Ticaret A.Ş. olacaktır. Kansai Altan firmasının hisselerinin 51%’i Kansai Paint Co., Ltd., 49%’u Altan Ailesine ait olacaktır.
 
Dünyanın en büyük boya üreticilerinden biri olan Kansai Paint Co., Ltd., Otomotiv Boyaları ve Genel Sanayi Boyaları alanında çok gelişmiş teknolojilere sahiptir. Bu hisse ve ünvan değişiminin ardından da hali hazırda kullanmakta olduğumuz AkzoNobel teknolojileri ile portföyümüzde yer alan tüm teknolojileri kullanmaya devam edeceğiz. Sizlere hizmet vermekte olan personelimizle aynı tesiste, aynı ekipmanlarla, aynı proseslerle ve aynı ham madde kaynaklarıyla üretim ve çalışmalarımız sürdürülecektir.  
 
Ahşap Boyaları, Oto Tamir Boyaları ve Bobin Boyaları alanındaki faaliyetlerimiz daha önceden olduğu gibi yine aynı tesiste, 51%’i Akzo Nobel’e, 49%’u Altan Ailesi’ne ait olan AkzoNobel Kemipol A.Ş. tarafından yürütülmeye devam edecektir.
 
Kurum isim değişikliğinin gerçekleştiği gün sizleri başka bir  duyuru ile bilgilendiriyor olacağız.
 
Konuyu bilgilerinize sunuyor, bu vesileyle başarılı çalışmalarınızın devamını diliyoruz.


AkzoNobel Endüstri ve Otomobil Boyaları A.Ş.